Jak ustawić głośniki, by muzyka grała dobrze

Wbrew pozorom sposób ustawienia kolumn głośnikowych jest niezwykle istotny dla jakości dźwięku i komfortu jego odsłuchu. Pisałam już o tym jak urządzić pokój odsłuchowy, dziś zatem podpowiem jak optymalnie ustawić głośniki.

Pierwszą kwestią jest wybór rodzaju konfiguracji sprzętu, który możemy ustawić w różnych pozycjach np. wzdłuż, w poprzek czy po skosie. Gdy już ustalimy ułożenie warto zweryfikować samo ustawienie kolumn głośnikowych. Rasowi audiofile robią to przy użyciu skomplikowanych procedur czy sprzętu do pomiarów geometrycznych. Jeśli zaś chodzi o podstawowe zasady odnośnie usytuowania kolumn nie są one zbytnio skomplikowane.

Najważniejszą zasadą jest zachowanie symetrii pracy kolumn, co oznacza że powinny pracować w podobnych warunkach. Jeśli istnieje możliwość ustawienia kolumn w odległości większej niż 1,5 m od ściany, lekkie zróżnicowanie położenia bywa korzystne. Jeśli jednak odległość ta jest mniejsza powinna być jednakowa dla obu głośników. Należy koniecznie pamiętać, by dla uzyskania dobrego dźwięku, minimalna odległość kolumn od ściany powinna oscylować w granicach 50-60 cm. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać w narożnikach pokoju głośników, które nie są dedykowane takiemu ustawieniu. Kolumny głośnikowe powinny być skierowane na miejsce odsłuchowe. Ważna jest także wysokość ich ustawienia. Głośniki podłogowe umieszczamy na podłodze, zgodnie z nazwą. Kolumny wysokotonowe powinny znajdować się na wysokości uszu słuchacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *