Opakowanie winyli ma znaczenie

W rodzinnym domu najważniejszym sprzętem mojego ojca był amplituner z gramofonem, z którego tata z zamiłowaniem odtwarzał muzykę klasyczną. I choć zamiłowania do tego rodzaju muzyki nie podzielam, za to wyczulenie na jakość brzmień stało się jednym z moich nałogów.

Niewiele osób wie, choć dla audiofilii to ponoć rzecz oczywista, że na jakość odtwarzanego dźwięku płynącego z płyt analogowych ma wpływ ich opakowanie. Standardowo producenci umieszczają płyty w papierowych kopertach, które następnie są wkładane w finalne opakowania płyt. I to właśnie stanowi problem. Papierowe koperty niszczą winyle. Każdorazowe wyjęcie płyty z tego opakowania oznacza przeciągnięcie krążka o papierową powierzchnię. W efekcie takiego ruchu na całej powierzchni płyty powstają mikrorysy. Uszkodzenia te są wyraźnie słyszane przez ucho audiofila w czasie odtwarzania danej płyty. Dodatkowo w trakcie wyjmowania krążka z papierowej koperty wytwarzany jest ładunek elektrostatyczny. Jego rozładowanie następuje w takcie odtwarzania płyty na gramofonie. Chyba każdy kto korzysta z tego sprzętu zna charakterystyczne „trzaski”.

Jak zabezpieczyć winyle przed utratą jakości dźwięku? Najlepiej zainwestować w specjalne opakowania, które wewnętrzną powierzchnię mają wyścielaną powłoką antystatyczną. Eliminuje ona wytwarzanie ładunków elektrostatycznych oraz zabezpiecza powierzchnię płyty przez mikrouszkodzeniami. 100 sztuk opakowań to koszt rzędu 100 pln.

Naprawdę warto jeśli liczy się dla nas jakość dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *